Pięcioosobowy organ, nazwany roboczo komitetem normalizacyjnym, będzie do końca lutego 2019 kierować urugwajską federacją piłkarską (AUF). FIFA objęła ją kuratelą w związku z podejrzeniem, że w ostatnich latach dochodziło do nieprawidłowości, w tym o charakterze korupcyjnym.
FIFA wyjaśniła, że zdecydowała się na ten krok m.in. dlatego, że Urugwaj - wspólnie z Argentyną i Paragwajem – ubiega się o organizację mistrzostw świata w 2030 roku.
Interwencja, w którą zaangażowała się też południowoamerykańska konfederacja (CONMEBOL), nastąpiła po tym, jak dzień przed planowanymi wyborami z szefa AUF z ubiegania się o reelekcję zrezygnował jej dotychczasowy szef 53-letni Wilmar Valdez, który kierował federacją od 2014 roku. Miało to nastąpić w wyniku rzekomego szantażu związanego z możliwym opublikowaniem nagrań, które miałyby stanowić dowód na korupcyjne praktyki prezesa związku przy zakupie oświetlenia i kamer bezpieczeństwa na krajowe stadiony.
Procedura wyborcza została wstrzymana, a według CONMEBOL obowiązujące w Urugwaju przepisy nie gwarantują jej przejrzystości. Jednym z zadań komitetu normalizacyjnego, który ma prowadzić bieżącą działalność związku, ma być przygotowanie nowego statutu federacji, który zapewni uczciwość wyborów szefa organizacji.
Interwencję UEFA poparli m.in. urugwajscy sędziowie oraz reprezentacyjni piłkarze, którzy za pośrednictwem mediów społecznościowych domagali się działań, które zapewnią w federacji "przejrzystość, demokrację i pluralizm" oraz wnosili o zbadanie pod kątem możliwej korupcji najważniejszych decyzji władz związku z ostatnich 20 lat.
"Popieramy działania FIFA. Taki ruch był konieczny" – napisał w imieniu kadrowiczów kapitan drużyny narodowej Diego Godin.
Przeciwny ingerencji światowej federacji jest natomiast urugwajski rząd. – Instytucja międzynarodowa, jaką jest FIFA, nie może ingerować w działalność organu, jakim jest krajowym związek piłkarski – skomentowała minister edukacji i kultury Maria Julia Munoz i dodała, że w dotychczasowym postępowaniu jej służby nie dopatrzyły się złamania przez AUF własnego statutu.
W związku z zamieszaniem wokół związku nie podjęto decyzji ws. przedłużenia bądź nie kontraktu z selekcjonerem reprezentacji Oscarem Tabarezem, który prowadził ją przez ostatnie 12 lat. Według medialnych doniesień, 71-letni szkoleniowiec raczej nie zasiądzie na ławce "Urusów" podczas towarzyskiego spotkania z Meksykiem 7 września w Houston.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.